درباره خواص نخودچی کشمش بیشتر بدانید

نخودچی کشمش یکی از خوراکی های بسیار محبوب می باشد که اغلب از آن به عنوان آجیل یاد می شود. به عبارت دیگر این نوع ماده غذایی را با سایر مواد غذایی مانند پسته، فندق، بادام و …. مخلوط می کنند و از آن ها به عنوان آجیل استفاده می کنند. در اینجا قصد داریم به بیان خواص نخودچی کشمش بپردازیم و همچنین نحوه تولید آن ها و … را بیان خواهیم کرد.

تهیه نخودچی کشمش

نخودچی کشمش در دسته آجیل ها قرار می گیرد. نخودچی در حقیقت همان نخود های مزه دار شده می باشند. برای تهیه این نوع خوراکی نخود های تازه را مورد استفاده قرار می دهند. به عبارت دیگر تهیه نخودچی طی مراحل زیر تحت عنوان آب پز کردن نخود ها، آبکش کردن آن ها، پوست گیری، پخت و مزه دار کردن نخود ها انجام می شود. که در زیر به توضیح هریک از این مراحل می پردازیم:

آب پز کردن

اولین مرحله در تهیه نخودچی، آب پز کردن نخود های تازه می باشد. در این مرحله ابتدا نخود ها با استفاده از مقداری آب، آب پز می شوند. آب پز شدن نخود ها دلیل بر پخته شدن آن ها نمی باشد، بلکه برای نرم تر شدن آن ها انجام می شود.

آب کش کردن

 در مرحله دوم باید برای آبکش کردن نخود ها اقدام کرد.

پوست گیری

در مرحله سوم باید برای پوست گیری نخود های آب کش شده اقدام کرد. در این مرحله پوست نخود های آبکش شده جدا می شوند.

پخت

بعد از پوست گیری نوبت به پخت نخود ها می رسد. در این مرحله به نخود ها حرارت داده می شود تا خشک شوند و نم آن ها بر طرف شود.

مزه دار کردن

 در مرحله پنجم به مزه دار کردن نخود ها پرداخته می شود. در این مرحله به نخود ها مقداری نمک، شکر و …. اضافه می شود تا نخود ها مزه دار شوند. توجه کنید که به نخود ها ماده مورد نظر اضافه می شود و آن ها را تفت می دهند تا به خوبی ترد شوند.

آشنایی با خواص نخودچی کشمش

نخودچی کشمش خواص زیادی دارند که ممکن است برخی از مردم از آن اطلاع نداشته باشند. از خواص نخودچی کشمش می توان به درمان بسیاری از بیماری ها و همچنین بهبود بسیاری از مشکلات اشره کرد. مانند تنظیم کلسترول بدن، کنترل وزن، درمان کم خونی، تنظیم فشار خون و درمان فشار خون بالا و تقویت سیستم ایمنی بدن که بسیار با اهمیت است. از دیگر خواص نخودچی کشمش رفع گرسنگی، تامین کننده آهن بدن، درمان مشکلات قلبی عروقی، تامین کلسیم بدن، پیشگیری از سرطان و …. را می توان نام برد.

تنظیم کلسترول

یکی از خواص نخودچی کشمش، تنظیم کلسترول می باشد. در حقیقت نخودچی کشمش سرشار از ماده ای به نام دیس لیپیدمی است. این نوع ماده یکی از ماده های تاثیر گذار در عدم تجمع کلسترول می باشد، در نتیجه مصرف این نوع ماده غذایی به تنظیم کلسترول کمک می کند.

نخود و کشمش و بادام

کاهش وزن

از دیگر خواص نخودچی کشمش، کاهش وزن و درمان چاقی می باشد. این نوع ماده غذایی سرشار از فیبر است. در نتیجه مصرف آن باعث می شود تا فرد مصرف کننده برای مدت طولانی احساس گرسنگی نکند. بنابراین میل به مصرف مواد غذایی در فرد کاهش می یابد.

درمان فشار خون

از دیگر خواص نخودچی کشمش می توان به درمان فشار خون و تنظیم آن اشاره کرد. این نوع خوراکی سرشار از مواد معدنی نیازی چون پتاسیم، ویتامین، آهن B و آنتی اکسیدان و …. می باشد. مواد نامبرده در کاهش فشار خون بسیار موثر عمل می کنند. به عنوان مثال پتاسیم به شدت به کاهش تنش رگ های خونی کمک می کند، در نتیجه فشار خون را تنظیم می کند.

برطرف کردن گرسنگی

نخودچی کشمش گرسنگی را برطرف می کند. به عبارت دیگر این نوع ماده غذایی سرشار از فیبر و همچنین مقدار زیادی پروتئین می باشد. همچنین به برطرف شدن گرسنگی و ایجاد احساس سیری در افراد کمک می کند.

تقویت سیستم ایمنی بدن

نخودچی کشمش سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. به عبارت دیگر این نوع ماده غذایی منبع غنی از آهن است. آهن موجود در ساختار نخودچی کشمش به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند. لازم به ذکر می باشد که مصرف این ماده غذایی توسط خانم های باردار به شدت توصیه می شود. چرا که استفاده از آن در دوران شیردهی به تامین انرژی بدن کمک می کند.

استحکام استخوان ها

از دیگر خواص نخودچی کشمش می توان به درمان مشکلات استخوانی و همچنین استحکام آن ها اشاره کرد. ماده غذایی نامبرده منبع غنی از کلسیم است که به تقویت استخوان ها، افزایش استحکام آن ها، درمان پوکی و یا نرمی استخوان و …. کمک می کند.

بهبود مشکلات قلبی عروقی

نخودچی کشمش سرشار از فولات می باشد. این نوع ماده معدنی به تنظیم سطح اسید آمینه موجود در بدن کمک می کند و مانع از حملات قلبی و سکته قلبی می شود.

درمان کم خونی

از دیگر خواص نخودچی کشمش می توان به درمان کم خونی اشاره کرد. این نوع خوراکی منبع غنی از آهن، کلسیم، مس، ویتامین B کمپلکس و …. می باشد. در نتیجه مصرف نخودچی کشمش به تولید گلبول های قرمز خون کمک می کند و کم خونی را درمان می کند. رشد و تکثیر گلبول های قرمز خون از مزیت های مصرف نخودچی کشمش می باشد.

درمان و پیشگیری از انواع سرطان ها

از دیگر خواص نخودچی کشمش، درمان انواع سرطان ها می باشد. این ماده غذایی سرشار از آنتی اکسیدان ها می باشد. وجود کاتچین در ساختار آن مانع از ورود سلول هال بیگانه در بدن می شود.

همانطور که دراین مقاله گفته شد، از خواص نخودچی کشمش می توان به درمان بسیاری از بیماری ها مانند مشکلات قلبی عروقی، کاهش فشار خون، درمان مشکلات استخوانی، تنظیم کلسترول، بهبود مشکلات چشم، درمان کم خونی و …. اشاره کرد. این نوع خوراکی ها را می توان تنهایی مورد استفاده قرار داد، همچنین می توان با انواع مغز ها، میوه های خشک مانند برگه زردآلو و …. مخلوط کرد و استفاده کرد. از اینکه این مطلب را خواندید سپاسگزاریم!

مقالات مرتبط