خشکبار 

در هر صفحه
نمایش 1 - 30 از 106 محصول
نمایش 1 - 30 از 106 محصول

خرید خشکبار

یکی از دغدغه‌هایی که امروزه بعضی از خانواده‌ها با آن سروکله می‌زنند شیوه پذیرایی از مهمان‌هاست. اصولاً در مهمانی‌ها از میوه و چای استفاده می‌کنیم؛ اما چیزی که می‌تواند پذیرایی شما را نسبت به سایر افراد تفاوت بخشد، استفاده از آجیل و خشکبار است که در این بخش به بررسی آن‌ها می‌پردازیم. خشکبارها و محصولاتی همانند آجیل از دیرباز مورد استفاده ما ایرانیان بوده است و حتی در بسیاری از مراسم‌هایمان همانند شب عید یا شب چله که همه دور هم جمع می‌شویم، از آنها بهره برده می‌شود؛ چند نوع خشکبار وجود دارد و خواص آنان چیست؟ این‌ها همه و همه سوالاتی هستند که قصد داریم در این مقاله به آن‌ها پاسخ دهیم پس برای دستیابی به جواب آن‌ها در این بخش با ما همراه باشید.

قبل از پرداختن به موضوع خشکبار می خواهیم کمی در مورد خرید خشکبار صحبت کنیم. خرید خشکبار از جهات مختلفی می تواند در زندگی شما موثر است.

مورد اول در مورد تاثیر خرید خشکبار این موضوع است که می توانید به عنوان یک میان وعده از این محصولات استفاده کنید و علاوه بر تاثیر مثبتی که بر سلامتی شما و خانوادتان دارد می تواند از چاقی نیز به خوبی جلوگیری کند.

مورد دوم تاثیر خرید خشکبار در مورد سلامت انسان ها می باشد. خشکبارها یکی از مغذی ترین مواد غذایی برای انسان ها می باشد و ما با خرید خشکبار می توانیم بخش زیادی از نیاز بدن به ویتامین ها و مواد معدنی را تامین کنیم.

حالا که با مزایای خرید خشکبار آشنا شدیم تا چه مقدار با راهنمای خرید خشکبار آشنا هستیم؟

برای خرید خشکبار حتما باید به نکات مهمی توجه کنید. در ادامه به مهم ترین معیارهای خرید خشکبار اشاره خواهیم کرد:

- حتما سعی کنید از خرید خشکبار به صورت فله جلوگیری کنید.

- خرید خشکبار را از برندهای معتبر انجام دهید. خشکبار اگر مدت زیادی باقی بماند از کیفیتش کاسته می شود. ولی فروشگاه های معتبر به دلیل فروش بالا همیشه محصولات تازه و درجه یک را در اختیار مشتری می گذارند.

- با توجه به شیوع کرونا ترجیحا خرید خشکبار به صورت بسته بندی شده داشته باشید.

خشکبار چیست؟

اگر بخواهیم معنی لغوی این کلمه را بگوییم، تنها می‌توان گفت که به معنای میوه‌های خشک شده است؛ اما موادی که در واقعیت از آن استفاده می‌َشود علاوه بر میوه‌های خشک شده شامل مغز بعضی میوه‌ها همانند گردو، بادام، پسته و یا حتی فندق هم هست. خشکه‌بار و میوه‌خشک از مترادف‌های این خوراکی‌ هاست.

چرا میوه‌ها را خشک می‌کنند وقتی می‌توان آنها را به صورت تازه استفاده نمود؟ هدف از انجام این امر افزایش ماندگاری میوه‌ها و درواقع خشک کردن میوه‌ها باعث جلوگیری از رشد میکروب‌ها می‌شود؛ اما علت دیگر آن بهبود طعم میوه‌ها است. حال بیایید ببینیم خشکبارها شامل چه محصولاتی بوده و چه انواعی دارد.

انواع خشکبار

این محصولات از انواع مختلفی تشکیل شده است که تنوع بسیار زیاد آنها باعث شده است تا هر کس با هر سلیقه‌ای بتواند آن‌ها را تجربه کند. در ادامه قصد داریم تا انواع محبوب آن ها را به صورت جداگانه بررسی کنیم.

برگه زردآلو

شاید یکی از مرسوم‌ترین و محبوب‌ترین برگه‌ها یا خشکه‌هایی که می‌توان نام برد برگه زردآلو است که همه شما حداقل طعم آن را یکبار تجربه کرده‌اید. این خشکبار از برگه جزو برگه‌های شیرین و ترش محسوب می‌شود که به دو صورت در بازار یافت می‌شود. حالت اول که طعم ترش‌تری دارد و کاملاً خشک‌شده است حالت طبیعی آن است که میوه سالم و تازه زردآلو را در آفتاب خشک می‌کنند؛ اما حالت دوم آن علاوه بر آفتاب از گوگرد برای خشک‌کردن آنها نیز استفاده می‌شود که رنگ زردتری دارد و حتی کاملاً خشک به نظر نمی‌رسد و طعم شیرین‌تری دارد. از انواع خشکبار برگه زردآلو نیز می‌توان به قیسی خشک اشاره کرد که از خشک کردن میوه نوعی درخت زردآلوی پیوندی به دست می‌آید.

سیب خشک

یکی دیگر از خشکباری که مورد استقبال عموم زیادی از مردم قرار گرفته، سیب خشک است. این نوع از خشکبار علاوه بر طعم آن خواصی همانند جلوگیری از سرطان را داراست که باعث محبوبیت آن میان مردم شده است.

توت خشک

توت خشک یکی دیگر از انواع خشکبار است که به جرات می‌توان گفت تمامی مردم آن را دوست دارند. میوه توت خود به تنهایی در میان مردم محبوب است و اکثر مردم طعم آن را می‌پسندند. اگر شما بیماری قند دارید و نمی‌توانید چایی خود را با قند میل کنید، توت خشک برای این امر بسیار پیشنهاد می‌شود. توت خشک نیز مانند خود میوه توت طعم نسبتاً شیرینی دارد و یک مکمل خوب برای چای به شمار می‌ رود.

عناب

عناب از میوه‌های درختی است که هم به صورت تازه و هم خشک‌شده مورد استفاده قرار می‌گیرد و بیشتر در مناطق گرمسیر کشور می‌روید. اکثر مردمان آن منطقه از این میوه استقبال فراوانی می‌کنند. عناب خشک مکمل نبوده و معمولاً به صورت تنقلات مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای بازیابی انرژی بسیار توصیه می‌شود.

کشمش ها

کشمش از انواع خشکبار بوده که از گذشته تا به امروز همه و همه آن را می‌پسندند و اکثر افرادی که دچار قند خون هستند، از کشمش به جای قند استفاده نموده و آن را به همراه چای میل می‌کنند. کشمش‌ها به علت تنوع زیادی که در نوع آنها است، بخش زیادی از خشکبار را به خود اختصاص داده‌اند. از انواع کشمش‌ها می‌توان به کشمش‌های بی‌دانه و دانه‌دار تیزابی و آفتابی، کشمش انگوری و حتی مویز نیز اشاره نمود.

برگه کیوی

اما در میان انواع خشکبار که به تازگی در میان مردم محبوب شده‌اند، می‌توان گفت که به جرات برگه کیوی محبوب‌ترین آنهاست. این نوع برگه که از خشک‌کردن میوه سالم و تازه کیوی تهیه می‌شود، به علت طعم بسیارترشی که دارد خوراک ترش‌پسندها به شمار می‌رود. این نوع خشکه‌بار از انواعی است که به صورت میان وعده و به تنهایی بسیار دلچسب است.

آلوخشک

یکی دیگر از انواع خشکبار که علاقه‌مندان به خود را دارد آلوی خشک شده است که دارای طعمی ملس بوده. آلو خشک عموماً به صورت تنقلات و میان وعده استفاده می‌شود. از نظر طعم آلوی زرد با آلوی سیاه آنچنان تفاوتی ندارد اما برای تزیین کردن معمولاً آلوی سیاه استفاده می‌شود.

زرشک

زرشک یکی از انواع خشکباری است که معمولاً برای طبخ غذا مورد استفاده قرار می‌گیرد و در اکثر غذاهای ایرانی کاربرد دارد. زرشک را هم به صورت خشک و هم تازه مورد استفاده قرار می‌دهند تا طعمی‌ترش به غذا اضافه کنند.

خرما

خرما نیز یک خشکبار است که انواع متعددی دارد و خواص زیادی دارد.

مغزها

اما دسته آخر از خشکبار که به بررسی آنها می‌پردازیم مغزها هستند؛ اما به این علت که اکثر مغزها در رسته آجیل‌ها قرار می‌گیرند؛ در نتیجه بررسی جداگانه آنها در این مقاله نمی‌گنجد. از محبوب‌ترین مغزها می‌شود به گردو، فندق، بادام، و پسته اشاره کرد که علاوه بر کاربرد غذایی که به آن اشاره کردیم؛ کاربرد تنقلاتی نیز دارند و می‌توانند میان وعده‌ای پرانرژی به حساب بیایند.

خواص خشکبار

از تمامی اینها که بگذریم نوبت به بررسی خواص این محصولات می‌رسد و می‌خواهیم ببینیم که آیا این محصولات علاوه بر طعم و مزه لذت بخشی که دارا هستند، آیا خاصیتی نیز برای بدن دارند یا خیر. پس در ادامه این بخش ما را همراهی کنید

انواع و اقسام خشکبار خواص فراوانی دارند و حتی برای کودکانی که علاقه به خوردن تنقلات صنعتی ندارند نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ اما در ادامه گریزی به خواص تک‌تک خشکبارهایی که اشاره شد می‌زنیم تا شما را با این مقوله بیشتر آشنا سازیم.

• کشمش: کشمش‌ به سه دسته آفتابی، تیزابی و انگوری تقسیم می‌شوند و از مزایای آن می‌توان به تسکین یبوست، جلوگیری از بیماری سرطان، کاهش فشارخون، کنترل دیابت، درمان تب و همچنین جلوگیری از فساد خون در افراد مبتلا به قند خون اشاره کرد. این میان وعده نیز علاوه بر انرژی‌زا بودن به علت کم کالری بودن برای افراد چاق بسیار توصیه می‌شود.

• زردآلو خشک شده: یکی از انواع میوه خشک است که به دلیل کم کالری بودن و خاصیت آنتی اکسیدانی بالا پزشکان از آن برای رژیم‌های غذایی استفاده می‌کنند. همچنین زردآلو نیز خاصیت ضدسرطانی دارد و حتی خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی را کاهش می‌دهد. علاوه بر اینها زردآلو برای درمان کم خونی، آسم و سلامت استخوان نیز بسیار مفید است. جالب است که بدانید زردآلو به علت دارا بودن ویتامین‌های E، A، C برای زنان باردار مفید است. بعلاوه زردآلو دارای فسفر، سیلیسیوم، کلسیم، آهن و پتاسیم است که باعث جلوگیری از آنمی می‌شود.

• آلو خشک شده: آلو از خاصیت ملینی برخوردار است و به همین علت در درمان بیماری یبوست بسیار کمک کننده به‌شمار می‌رود؛ همچنین از مبتلا شدن به بیماری‌هایی نظیر آسم، آرتریت، سکته قلبی و سرطان بدن را حفاظت می‌ کنند.

• زرشک: این خشکبار از طبع سرد برخوردار بوده و به همین دلیل برای کاهش التهاب، درمان عفونت ادرار، معده و روده، دستگاه تنفسی و همچنین درمان عفونت‌های پوستی و یا مهبل مورد استفاده قرار می‌گیرد. عصاره زرشک می‌تواند نشانه‌های حاصل از شرایط مختلف پوستی همچون پسوریازیس و آکنه را بهبود بخشد.

• بادام هندی: طبیعت بادام هندی گرم و خشک بوده و به علت دارا بودن چربی فراوان، قدرت انرژی‌زایی زیادی دارد. بادام هندی برای مقابله با سلول‌های سرطانی بسیار مفید بوده و سرشار از مس است که این امر باعث می‌شود که بادام هندی برای سلامت مو نیز مفید باشد.

• فندق: فندق نیز به همانند بادام از طبع گرم و خشک برخوردار است و دارای ویتامین و مواد معدنی زیادی است که برای سلامت قلب و مغز مفید است. همچنین این خشکبار کمک‌کننده در مدیریت دیابت، سرشار از آنتی اکسیدان است و نیز برای مبارزه با چاقی و همچنین سلامت پوست و مو مفید است.

• عناب: طبیعت عناب نه سرد است و نه گرم و برای کسانی که از بی‌خوابی یا بی‌قراری رنج می‌برند پیشنهاد می‌شود؛ همچنین خشکبار عناب منبع خوبی از آهن و فسفر است که مواد تشکیل‌دهندۀ کلیدی در سلول‌های خون هستند. علاوه بر خواصی که اشاره شد عناب برای کنترل وزن، افزایش ایمنی بدن، کاهش استرس و اضطراب، درمان سرطان و سلامت پوست و مو مفید است.

• گردو: گردو از طبیعت گرم و خشک برخوردار بوده و به علت دارا بودن چربی بسیار منبع انرژی خوبی به شمار می‌رود و می‌تواند به عنوان یکی از مواد غذایی مهم برای تأمین انرژی روزانه به خصوص در دوران بارداری و شیردهی خانم‌ها و کودکان باشد. این خشکبار حاوی مس، فولیک‌اسید، فسفر، ویتامین B6 و ویتامین E است. همچنین گردو برای سلامت قلب و مغز مفید بوده و از سرطان پیشگیری می‌کند. بعلاوه گردو ضد کرم کدو و ملین است و باعث جلوگیری از بیماری سل می‌شود. لازم به ذکر است که مغز بودادۀ آن برای نرم کردن سینه مفید است.

از خشکبار برای میان وعده کودکان و چاشت آنها در مدرسه و مهد کودک استفاده کنید، همچنین می‌توانید از آنها برای پذیرایی از مهمان‌ها در کنار چای و میوه استفاده کنید. در بخش آخر قصد داریم تا شما را با محصول مناسب آشنا کنیم و بررسی کنیم که در حین خرید خشکبار به چه نکاتی باید توجه شود.

راهنمای خرید خشکبار

اما یکی دیگر از نکاتی که در حین خرید حتماً باید به آن توجه داشت تفاوت بین خشکبار بسته‌بندی و فله است. شاید به جرات می‌توان گفت که همه ما به علت ارزان‌تر بودن جنس‌های فله و اینکه می‌توانیم خودمان محصولات را دستچین کنیم، کالای فله را به بسته‌بندی ترجیح می‌دهیم؛ اما باید به این نکته توجه داشت که شاید مواد بسته‌بندی از قیمت بالاتری برخوردار باشند و نتوان طعم مواد را چشید؛ ولی در عین حال آنها دارای سلامت بهداشت و فاقد مواد افزودنی هستند و علاوه بر آن اگر شکایتی از آنهسا داشته باشید قابل پذیرش است. با این حال این‌ها تمام نکاتی هستند که باید در هنگام خرید خشکبار به آنها توجه داشته باشید تا بتوانید بهترین محصول را سفارش دهید.

نگهداری از خشکبار

میوه جات خشک شده یا همان خشکبار نیاز متفاوتی با دیگر اقسام آجیل دارند. خشکبار ها عموما بافت گوشتی و فیبری دارند که برای تازه ماندن باید راهکارهای دیگری برایشان در نظر گرفت. چند مورد از این راهکار های موثر را در زیر بیان می کنیم.

• سعی کنید که خشکبار را در جایی که هوایی خنک و کم رطوبتی دارد نگهداری کنید. زیرا رطوبت باعث می شود که بافت خشکبار خشک و زبر نشود.

• مکان هایی مثل فریزر یا بالکن و تراس که خشکبار در معرض مستقیم سرمای شدید یا گرمای زیاد حاصل از نور خورشید قرار می گیرند، برای نگهداری از این خوراکی های لذیذ و مقوی مناسب نیستند.

• برای شست و شوی خشکبار نباید خشونت به خرج داد؛ اما برای راحتی خیال، می توانید خشکبار خریداری شده را به آرامی و با آب با دمای ملایم بشویید و سپس آن را آبکشی کنید. بعد از خروج آب خشکبار را در ظرفی دیس مانند انتقال دهید و داخل یخچال بگذارید.

• بعضی از خشکبار ها مثل انجیر، کشمش، توت، آلو و... باید در فضایی باز قرار بگیرند. بهتر است که در یخچال بمانند اما پوششی به عنوان کیسه ی محافظ پوشش ظرف روی آن ها قرار نگیرد. این دسته از خوراکی ها بوی رطوبت یخچال را جذب نمی کنند و به در طول زمان بافت نرم خود را حفظ می کنند.

• شستن توت یکی از کارهایی است که نباید انجام شود؛ اما بعضی از افراد علاقه دارند که حتما این نوع خشکبار را نیز شست و شو دهند. برای همین توصیه ما این است که مقدار مورد نیاز از توت خشک شده را داخل ظرفی آبکش مانند بریزد و داخل یک ظرف دیگر که از آب پر شده است، قرار دهید؛ به طوری که آب داخل ظرف، به تمامی قسمت های ظرف صافی حاوی توت برسد. پس از آبکش کردن توت را داخل یخچال نگهداری کنید. از نکات مهم برای شست و شوی توت خشک دمای آب است که باید ملایم باشد.

طبیعت خشکبار

خشکبار از نظر طب سنتی به دو دسته طبع گرم و سرد تقسیم می شود. اگر طبیعت هر خوراکی را بشناسیم کمک می شود تا بدن سالمتری داشته باشیم. انسان ها از لحاظ طبع به سه دسته گرم،سرد و معتدل تقسیم می شوند.

نشانه طبع گرم

افرادیکه طبع گرمی دارند بطور عادی یک درجه و نیم گرمای بدنشان بیشتر از افراد عادی است.

نشانه طبع سرد

این افراد پوست سفید و روشنی دارند و از نشانه های دیگر آن پرخوابی و علاقه مندی به استفاده از لبنیاتی مانند ماست است. همچنین آنها شادابی زیادی ندارند و غذا در معده شان دیر هضم می شود.

نشانه های طبع معتدل

برای افراد با طبع معتدل، هضم غذاها آسان است. این افراد کمتر دچار بیماری و کسالت می شوند. اما باید مواظب باشند زیرا اثر سموم روی این افراد در طولانی مدت دیده می شود.

آیا خشکبار حاوی ویتامین دی است؟

یک سوال این است که آیا خشکبار حاوی ویتامین دی است؟ در اینجا به آن پاسخ می گوییم.

درباره ویتامین دی

ویتامین دی، یک ویتامین محلول در چربی است که به انسان در متابولیسم مواد معدنی کلسیم برای ساختن استخوان ها و دندان های قوی کمک می کند.  قرار گرفتن بدن در معرض نور خورشید می تواند ویتامین D تولید کند؛  بنابراین منابع غذایی لزوماً مسئله مهمی نیستند مگر اینکه در یک آب و هوای بسیار شمالی با زمستان های طولانی زندگی کنید یا تمام وقت خود را در خانه بگذرانید.

فواید ویتامین دی برای سلامتی بدن

ویتامین D جذب کلسیم را در روده تقویت می کند و غلظت کلسیم و فسفات سرم کافی را حفظ می کند تا  بدن بتواند استخوان سازی طبیعی را انجام دهد.

همچنین برای رشد استخوان و بازسازی استخوان مورد نیاز است. بدون ویتامین D کافی ، استخوان ها می توانند لاغر ، شکننده یا بد شکل شوند. کافی بودن ویتامین D از ابتلا به راشیتیسم در کودکان و استئومالاسی در بزرگسالان جلوگیری می کند. ویتامین D به همراه کلسیم به محافظت از افراد مسن در برابر پوکی استخوان نیز کمک می کند.

خشکبار حاوی ویتامین دی

انواع خشکبار از نظرداشتن  ویتامین دی  فقیر هستند ولی پرتقال خشک و برگه زدآلو  حاو ی مقداری ویتامین دی می باشند. بطور کلی برای تقویت ویتامین D ،  بهتر است در معرض آفتاب قرار بگیرید یا ماهی های چرب و زرده تخم مرغ بخورید.

سخن آخر

خشکبار، تنقلات، آجیل و محصولات متنوع در طول زندگی ما مصرف می‌شوند. این که کدام یک را انتخاب می‌کنیم به ما بستگی دارد و البته که تاثیر بسزایی بر آینده ما دارد. انتخاب خشکبار مناسب با مزاج و میل ما باعث سلامتی و رشد خواهد شد. شما می‌توانید با خرید خشکبارهای حبه‌ای و بهمراه داشتن آن‌ها در زندگی روزمره، رژیم غذایی خود را متحول کنید.

خشکبار چیست؟

به خشک شده میوه­ جات و برخی از مغزدانه ها خشکبار می­ گویند. معمولا از نور خورشید برای خشک کردن آنها استفاده می کنند. با خشک کردن محصول از فساد آن جلوگیری می­شود و مزایای دیگری نیز دارد.

علت سیاه شده برگه زردآلو چیست؟

یکی از علت های اصلی این تغییر رنگ این است که زردآلو سالم نبوده و لکه‌هایی داشته است. یکی دیگر ازاین دلایل که باعث سیاه‌ شدن زردآلو می‌شود این است که به مدت طولانی در معرض نور آفتاب قرار گرفته است.

خشکبار چاق کننده صورت کدامند؟

انبه خشک، یک خشکبار چاق کننده صورت است. هلو و برگه زردآلو نیز همینطورند. پس اگر می خواهید که صورتی خوش فرم و پر داشته باشید از خشکبارهای چاق کننده استفاده کنید.

دسته بندی