آجیل های مخلوط 

نمایش 1 - 15 از 15 محصول
نمایش 1 - 15 از 15 محصول

قیمت و خرید آجیل مخلوط

آجیل مخلوط همان طور که از نامش پیداست که تنوعی از آجیل با یک دیگر ترکیب شده و آماده ی فروش می شوند. آجیل مخلوط در هنگام خرید دسته بندی می شوند؛ به طور مثال آجیل شیرین با آجیل شور محتویاتش کاملا فرق دارد.

آجیل های شیرین کمتر از سایر آجیل مخلوط خریدار دارند اما خاصیت و خوشمزگی این آجیل بر هیچکس پوشیده نیست.

از دیرباز مصرف آجیل در بین ایرانیان باب بوده است و به مناسبت های مختلف از جمله عید نوروز و شب یلدا با این تنقلات از مهمانان پذیرایی می کردند. اهمیت انواع خشکبار حتی از سطح اعیاد و جشن ها پیشی گرفته است و در دل فرهنگ و آیین مذهبی نیز برای خود جایی باز کرده است.

ترکیبات آجیل

محتویات آجیل مخلوط اغلب شامل اقلام زیر است:

پسته، فندق، تخمه آفتابگردان، تخمه کدو، تخمه ژاپنی، بادام زمینی، بادام، بادام هندی، گردو، نقل، کشمش، نخودچی و ماکادمیا (نوعی فندق استرالیایی)، بلوط، گردو و...

تنوع آجیل

آجیل مخلوط در هنگام خرید دسته بندی می شوند؛ به طور مثال آجیل شیرین با آجیل شور محتویاتش کاملا فرق دارد یا آجیل مشکل گشا از تعداد خاصی مغز تشکیل شده است و در این بین آجیل چهار مغز هم به چشم می خورد. در ادامه مطلب هر کدام را به طور گسترده توضیح خواهیم داد.

آجیل شور

در فرآیند شور کردن آجیل مخلوط از مواد افزودنی مثل نمک، آبلیمو، شکر، زعفران و... استفاده می کنند. به دو صورت خشک و با روغن می توان آجیل ها را بو داده کرد. این نوع خشکبار طعم خوشمزه تر و بافت ترد تری نسبت به نوع خام خودشان دارند.

اکثر خریداران برای نوروز این دسته از شب چره را انتخاب می کنند. در پاکت آجیل شور می توان مغز پسته، تخمه کدو، تخمه ژاپنی، مغز بادام درختی، مغز فندق و بادام هندی را دید. این در حالی است که خریداران می توانند به سلیقه ی خود از مغز های دیگر هم در ترکیب با آن استفاده کنند.

این آجیل اگرچه بی اندازه خوش طعم است و خاطره اش از کودکی زیر زبان ماست اما مصرف بیش از اندازه ی آن می تواند احتمال ایجاد مشکلات قلبی و عروقی، افزایش فشار خون و اختلالات کلیوی را بالا ببرد.

آجیل شیرین

آجیل های شیرین کمتر از سایر آجیل مخلوط خریدار دارند اما خاصیت و خوشمزگی این آجیل بر هیچکس پوشیده نیست. در این آجیل مخلوطی از مغز گردو، مغز فندق، مغز پسته، مغز بادام، مغز بادام هندی، کشمش و توت خشک وجود دارد.

مغز گردوی موجود در این آجیل آن را از لحاظ غذایی و قیمتی بسیار با ارزش کرده است. مصرف کنندگان پس از نوش جان کردن این آجیل دلپذیر باید دندان هایشان را مسواک کنند؛ زیرا محتویات آن خاصیت چسبندگی دارد و به سرعت در منافذ دندان ها جایگزینی می کند.

آجیل مشکل گشا

در فرهنگ ایرانیان برای برآورده شدن حاجت این نوع آجیل را نذر می کنند و در مراسم های به خصوص آن را بین مهمانان پخش می کنند.

این آجیل شامل مغز فندق، مغز پسته، مغز بادام، نخودچی، نقل، کشمش و توت خشک است. البته می توانید آن را با دیگر اقلام مثل شکلات، بادام زمینی، خرما و گردو هم ترکیب و پخش کنید.

آجیل چهار مغز

آجیل چهار مغز نیز از دیگر آجیل مخلوط است که افراد بیشتر در شب های طولانی یلدا و شب چهارشنبه سوری خریداری کرده و با خوردنش احساس سرخوشی و لذت می کنند.

آجیل چهار مغز هم بو داده و شور هستند و در ترکیبات آن از مغز بادام هندی، مغز پسته، مغز فندق و بادام درختی استفاده می کنند. البته می توان خام این چهار مغز را خریداری کرده و نوع سالم تری از آن را در اختیار داشت.

از این نوع آجیل مخلوط می شود یک میان وعده ی سالم برای گروه سنی متفاوت و افراد مختلف نظیر خانم های باردار، ورزشکاران و کودکان در نظر گرفت.

دسته بندی