چای 

نمایش 1 - 13 از 13 محصول
نمایش 1 - 13 از 13 محصول

چای چیست؟

چای یکی از مهمترین و شاید معروف ترین نوشیدنی ها در سطح جهان می باشد. از این رو خرید آن برای بخش بزرگی از مردم جهان اهمیت زیادی دارد. این نوشیدنی بسیار محبوب از دوران کهن تا به امروز در آسیا و کشورهایی مانند چین، هند و ایران مورد توجه قرار گرفته است. در مورد منشا آن اختلاف نظر های زیادی وجود دارد اما چیزی که بین این اختلاف نظر ها به شکل ثابت وجود دارد این است که مسلما منشا آن یکی از کشورهای آسیایی مانند چین، هند یا ایران بودهاست. این در حالی است که از گذشته کشورهای غربی به نوشیدنی قهوه بیشتر علاقه نشان داده اند.

این نوشیدنی از برگ گیاه چای یا همان کاملیا سیننسیس به دست می آید. همین منشا نیز یکی از اصلی ترین تفاوت ها میان این نوشیدنی با انواع دمنوش ها را رقم زده است. در کلام ساده تر اگر بخواهیم بگوییم، این گونه می توانیم بیان کنیم که دمنوش از گل، دانه، ساقه، جوانه، ریشه و برگ انواع گیاه های مختلف تهیه می شود. در حالی که چای به صورت اختصاصی تنها از برگ یا جوانه یک گیاه مشخص به دست می آید.

از طرف دیگر این نوشیدنی داغ و دلچسب دارای کافئین قابل توجهی است. در حالی که بسته به نوع گیاه دمنوش ها، تقریبا این نوشیدنی ها کافئینی ندارند. بنابراین بین چای و دمنوش تفاوت بسیاری وجود دارد و تقریبا به جز نوشیدنی بودن آن ها هیچ وجه مشترک خاصی نمی توان بین آن ها پیدا کرد.

حال که فرق اصلی بین دو نوشیدنی نسبتا محبوب این روزها را شناختیم، بهتر است کمی بیشتر با آن آشنا شویم. بیایید این مسئله را با یک سوال جذاب شروع کنیم. به نظر شما چرا ایرانی ها علاقه دارند در تابستان آن را بنوشند؟ در کلام ساده تر آمار نشان داده است که خرید چای در تابستان بیشتر از زمستان است! اما چرا؟

این نوشیدنی یک سردی است!

یکی از جالب ترین و ویژگی ها و خواص نوع سیاه آن، بر خلاف تصور عموم، طبع سرد آن است. در واقع شاید خود این نوشیدنی به صورت گرم یا داغ نوشیده می شود اما این موضوع دلیل نمی شود که آن را گرمی بدانیم. در واقع خواص این نوشیدنی کاملا سرد است.

از این رو در تابستان و موقعیت هایی که گرما به انسان حمله کرده، خرید چای می تواند یک راه فرار جذاب باشد. بنابراین اگر می بینید که فردی در اوج گرما این نوشیدنی را با لذت می نوشد و بعد از آن احساس نسبتا خنکی پیدا می کند، علتش طبع سرد این نوشیدنی جذاب و سنتی است.

همین موضوع باعث شده است که پزشکان نسبت به خوردن این نوشیدنی در انتهای شب و قبل از خواب هشدار بدهند. در واقع پزشکان بر این باور هستند که نباید قبل از خواب انسان مواد غذایی با طبع سرد میل کند. چرا که هنگام خواب دمای بدن انسان خود به خود کاهش پیدا می کند و این کاهش دما باعث کم شدن سرعت حرکت خون می شود. حال با خوردن یا نوشیدن مواد غذایی طبع سرد این افت دما بیشتر می شود و این کاهش فشار خون می تواند موجب سکته قلبی شود. این موضوعی است که باید به آن توجه داشت.

خرید چای در زمستان!

حال شاید این سوال به ذهن شما خطور کرده باشد که آیا در زمستان نباید این نوشیدنی را خورد؟ مسلما چرا. این یک نوشیدنی داغ محسوب می شود اما اگر دقت کرده باشید در فصل سرد سال این داغی خود این نوشیدنی است که برای ما اهمیت دارد. از این رو پزشکان و متخصصان این حوزه معتقد هستند که اگر می خواهید در فصول سرد سال یا انتهای شب از آن استفاده کنید، در کنار خرید چای، عصاره هایی مانند دارچین، هل، گل محمدی و ... نیز خریداری کنید.

این عصاره ها طبع گرمی دارند و می توانند طبع آن را نیز گرم کنند و به نوعی به آن تعادل ببخشند. از این رو هنگام شب یا در فصول سرد سال برای لذت بردن از نوشیدن آن، بهتر است از عصاره هایی مانند هل و ... استفاده کنید.

خرید چای

چای یک گیاه طبیعی است که در مناطق شمالی کشور ایران نیز رشد می کند. از این رو به نظر می رسد که نباید خرید چای چندان کار سختی باشد. اما متاسفانه همیشه پای سودجویان در میان است. در واقع سودجویان و متقلبان به روش ها و ترفندهای مختلف همیشه دوست دارند بیش از چیزی که حقشان است سود کنند. از این رو در این خرید و فروش آن همیشه تقلب هایی را انجام می دهند.

در مورد خرید چای همین موضوع نیز صادق است. در واقع این نوشیدنی باید از گیاهی مشخص به دست بیاید. حال آن که برخی از تولید کنندگان و یا سودجویان برای کسب سود بیشتر کاری دیگر می کنند. یا از گیاهی شبیه به آن استفاده می کنند و یا این که مخلوطی از چای های مختلف را به نام چای ایرانی یا هندی به فروش می رسانند. شما باید در خرید این نوشیدنی به چند نکته بسیار مهم توجه داشته باشید.

اولین نکته بوی آن است. در واقع بوی آن اصلی ترین راه برای تشخیص اصل بودن آن است. در کلام ساده تر این نوشیدنی بوی تندی دارد که چه به صورت خشک و چه به صورت تر این بو کاملا حس می شود. از طرف دیگر این بو نباید بیش از اندازه تند باشد. در واقع اگر احساس کردید که بوی آن به صورت غیر طبیعی و بسیار تند تر از حالت عادی است، شک نکنید که در این محصول از اسانس های مربوط به آن استفاده شده است.

مسئله دیگر طعم نوع خشک آن است. در واقع شما اگر مقداری از نوع خشک را در دهان خودتان بگذارید متوجه تلخی آن خواهید شد. این تلخی کاملا قابل تحمل است. پس اگر در خرید چای به محصولاتی برخورد کردید که تلخی مناسبی ندارند نسبت به اصالت آن شک کنید.

رنگ نوع خشک اهمیت دارد. چای سیاه که پر مصرف ترین انواع چای در ایران نیز محسوب می شود دارای رنگ قهوه ای بسیار تند و مایل به سیاه است. رنگ قهوه ای روشن یا سیاه خالص کاملا شک برانگیز هستند.

 خواص انواع چای

این نوشیدنی خواص مختلفی دارد و همین خواص باعث شده است که عملا خرید چای مورد توجه بسیاری از مردم قرار بگیرد. همانطور که در بالاتر نیز اشاره کردیم، در انواع آن مقدار قابل توجهی کافئین وجود دارد. کافئین ماده ای است که عملا موجب تنظیم فشار خون و به نوعی موجب سلامتی قلب می شود. بنابراین تنظیم فشار خون مهمترین خاصیت این نوشیدنی محسوب              می شود.

از طرف دیگر نوع سبز آن  به عنوان یکی از انواع دیگر پر طرفدار این نوشیدنی که در سال های گذشته نیز بسیار مورد توجه عموم قرار گرفته دارای خاصیت های جالب دیگری است. چای سبز قادر به چربی سوزی است. البته باید توجه داشته باشید که اگر بخواهید با هدف چربی سوزی از از این نوشیدنی مصرف کنید نباید حد تعادل را بگذرانید. در کلام ساده تر افراط در هر چیزی می تواند کاملا مضر باشد. مسلما استفاده بیش از حد از چای سبز نیز می تواند عواقب زیادی داشته باشد. یکی از این عواقب کم خونی است.

نوع سفید که کمتر در جامعه شناخته شده است، از انواع نوشیدنی هایی است که فواید بسیاری دارد. مبارزه با انواع سرطان ها، تقویت هوش و تقویت قوه بینایی از مهمترین خاصیت های نوع سفید محسوب می شود. در کلام ساده تر اگر بخواهیم بگوییم، نوع سفید هورمون های بدن را تنظیم می کند و همین موضوع تاثیر بسیاری در سلامت انسان دارد. چای اولانگ نیز برای محافظت از پوست، زوال ذهن و ... بسیار مناسب است.

خواص چای ترکیبی

چای ترکیبی از ترکیب چای سیاه به همراه گیاه بدست می آید.

خواص چای ترکیبی زعفران

کروسین ماده مهمی برای کاهش فشار خون است. اگر دوست دارید نوشیدنی را مصرف کنید که به کاهش فشار خون کمک کند از چای ترکیبی زعفران استفاده کنید.

درد معده و همچنین درد سینه با استفاده از چای زعفران کاهش می یابد.

تعادلات هورمونی با استفاده از این ماده برقرار می شود که باعث می شود شخص احساس آرامش بیشتری داشته باشد.

نوشیدن این چای راه خوبی برای مبارزه با سرطان نیز می باشد.

خواص چای ترکیبی زنجبیل

نوشیدن این چای باعث می شود تا حالت تهوع از بین برود.

درد عضلانی که بر اثر بیماری آرتروز بوجود می آید از بین می رود. بنابراین اگر به این بیماری مبتلا هستید بهتر است از آن استفاده کنید.

این نوشیدنی ترکیبی از آلزایمر جلوگیری می کند و کلا به بهبود کارکرد مغز کمک می کند.

اگر مشکل عفونت دارید می توانید از زنجبیل استفاده کنید تا با خاصیت ضدعفونی که دارد به شما کمک کند.

اگر مشکل افزایش قند خون دارید، این نوشیدنی ترکیبی کمک می کند تا قند خون خود را کاهش دهید.

چای زنجبیل

خواص چای ترکیبی به لیمو

چربی سوزی از خواص مهم به لیمو می باشد. بنابراین اگر به دنبال کاهش وزن هستید می توانید از چای ترکیبی به لیمو استفاده کنید.

چای ترکیبی به لیمو باعث تقویت عضلات و ماهیچه ها می شود. از این چای استفاده کنید تا به قدرت عضلانی خود بیفزایید.

برای پایین آوردن تب بدن می توانید از چای ترکیبی با به لیمو استفاده کنید.

از فواید دیگر این نوشیدنی این است که التهابات درونی بدن را کاهش می دهد.

انواع چای

 در بالا ما با خواص انواع این نوشیدنی آشنا شدیم. در این بین با عنوان های مختلفی مانند چای سبز، سفید و اولانگ برخوردیم. حال سوال این جاست که چه تفاوتی میان آن ها وجود دارد؟ در کلام ساده تر در خرید ؛کدام یک از این نوشیدنی ها را بخریم و استفاده کنیم؟

توجه داشته باشید که همه انواع این نوشیدنی از گیاه چای به دست می آید. تنها تفاوت میان آن ها را می توان در نحوه به دست آوردن و خشک کردن آن ها دانست.

اگر گلبرگ های تازه این گیاه بدون اکسیده شدن و به صورت مستقیم زیر نور خورشید خشک شود، چای سفید به دست می آید. این نوشیدنی کمترین میزان کافئین را در میان بقیه دارد.

چای سیاه که از معروف ترین انواع چای محسوب می شود از برگ چای و به صورت اکسیده شدن به دست می آید. این نوشیدنی  بیشترین میزان کافئین را دارد.

چای سبز اکسیده نمی شود و به صورت طبیعی خشک می شود. این نوع نوشیدنی کافئین کمی دارد و عملا به عنوان آرامش دهنده بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. این نوشیدنی بیشتر در کشورهای شرق آسیا مانند چین و هند و ... طرفدار دارد. البته در آمار خرید این نوشیدنی طی سال های گذشته ایرانی ها نیز به این چای علاقه مند شده اند.

چای اولانگ چیزی بین چای سیاه و سبز است. در واقع این نوشیدنی نیمه اکسیده شده است و طعمی شبیه به چای سیاه و خاصیت هایی برابر با چای سبز دارد. این نوع نوشیدنی برای طرفداران طعم چای سیاه می تواند بسیار مطبوع و دوست داشتنی باشد.

 

طرز دم کردن چای

در واقع دم کردن انواع چای تفاوت چندانی با یک دیگر ندارند و شاید تنها در مدت زمان دم کشیدن چای متفاوت باشد. به طور مثال چای سیاه ایرانی زمان طولانی تری نسبت به انواع چای هندی برای دم کشیدن نیاز دارد.

شما برای دم کردن چای تنها کافی است مقدار مشخصی آب را بجوشانید. بعد از جوشاندن آب مقدار مشخصی  ( برای یک قوری متوسط حدود دو قاشق چای خوری ) به آب اضافه کنید و به مدت 15 دقیقه تا 30 دقیقه صبر کنید تا دم بکشد.

توجه داشته باشید که هم از نظر زمانی و هم از نظر مقدار، انوااع این نوشیدنی با یکدیگر متفاوت هستند. این تفاوت تنها میان انواع سبز و سیاه و سفید و ... نیست؛ بلکه دو چای سیاه مختلف نیز می توانند در این فاکتورها با یکدیگر متفاوت باشند. همانطور که در بالاتر نیز گفتیم چای ایرانی به زمان بیشتری برای دم کشیدن نیاز دارد و همچنین شما باید از حجم بیشتری از آن استفاده کنید تا رنگ و طعم مطلوبی برای شما داشته باشد.

قیمت چای

قیمت این نوشیدنی درست مانند هر چیز دیگر در این اقتصادی که درگیر آن هستیم ثابت نیست و هر روز تغییر می کند. مسلما شما در خرید آن به انواع قیمت های مختلف برخورد کرده اید. این قیمت ها به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. این فاکتورها عموما عبارتند از خارجی یا داخلی بودن، نوع ، محبوبیت ، خاص بودن و ده ها مورد دیگر.

نوع ایرانی آن  به سبب طبیعی بودن نسبت به انواع چای وارداتی کمی گران تر است. البته با افزایش قیمت دلار، نوع وارداتی هندی یا چینی نیز امروز دست کمی از نوع داخلی ندارد. در کل می توان گفت که گرچه این نوشیدنی یکی از نوشیدنی های پر مصرف ایرانی ها محسوب می شود اما امروز قیمت نسبتا زیادی دارد و تهیه آن برای قشر قابل توجهی از جامعه سخت شده است. با این وجود هنوز در زندگی ایرانی ها حضور دارد و کمتر کسی به خاطر قیمت چای، آن را کنار گذاشته است. به هر حال این نوشیدنی فراتر از یک نوشیدنی برای ماست. آنرا شاید بتوان یک هویت فرهنگی دانست.

دسته بندی