گردو 

نمایش 1 - 10 از 10 محصول
نمایش 1 - 10 از 10 محصول

قیمت و خرید گردو

مغز گردو ابتدایی ترین خوراک خدایان اساطیری است. روایت است که درخت آن در باغ شاه سلیمان پرورش یافته است. آمریکا با تولید 224 هزار تن جوز در سال به تنهایی بیش از 2% از نیاز بازار را رفع می کند. میوه ی لذیذ درخت گردکان با دو نوع پوسته برداشت می شود. برای زنان باردار مصرف مغز گردو از اهمیت زیادی برخوردار است. گردو جزء یکی از انواع مغز موجود در آجیل می باشد.

اطلاعاتی در مورد تاریخچه گردو

مطابق افسانه های باستانی و کهن، مردمان بسیاری در تاریخ اعتقاد داشتند که مغز گردو ابتدایی ترین خوراک خدایان اساطیری است. روایت است که درخت آن در باغ شاه سلیمان پرورش یافته است.

اگر چه امروز درخت گردو در مناطق بسیاری از جمله کشور های اروپایی کشت می شود اما اصالت آن به آب و خاک ایران باز می گردد؛ بعد از گذشت مدتی بذر آن به دست سپاه اسکندر مقدونی به اروپا برده شد.

امروزه بهترین نوع این میوه ی لذیذ در تمام جهان به نام گردو ایرانی شناخته می شود زیرا خاستگاه این درخت در اینجا بوده است. از دیگر نام های آن می توان به جوز یا گردکان اشاره کرد.

میزان کشت گردو در جهان

آمریکا با تولید 224 هزار تن جوز در سال به تنهایی بیش از 2% از نیاز بازار را رفع می کند و در تولید این مغز گرانبها رتبه اول در جهان را دارد. پس از آن چین با 240 هزار تن رتبه ی دوم و ایران با 12 هزار تن در جایگاه سوم تولیدات قرار دارد.

شرایط رشد گردو

میوه ی خوشمزه ی این درخت برای به بار نشستن نیاز به آب و هوای نسبتا خنک دارد. درخت آن به سرما و گرمای زیاد، حساس است. البته ارقام مختلف آن مقاومت متفاوتی هم نسبت به سرما نشان می دهند.

میوه ی لذیذ درخت گردکان با دو نوع پوسته برداشت می شود. پوسته ی اولی سبز و نرم است اما پوسته ی دومی، چوبی شکل و بسیار سفت تر است.

ترکیبات و خواص گردو

جوز منبعی غنی از مس، منگنز، منیزیم و فسفر است. همچنین مقداری سلنیوم، آهن، کلسیم و زینک (روی) در آن یافت می شود. این مغز ویتامین های بسیاری را در خود جای داده است که از مهم ترین آن می توان خانواده ویتامین B یاد کرد. در کنار این مواد مغذی باید به کالری بسیار آن نیز اشاره داشت.

از خواص میوه ی مذکور می توان خاصیت آنتی باکتریالی (میکروب کشی) آن را گفت. علاوه بر این دانشمندان با تحقیقاتشان ثابت کرده اند که با مصرف گردو می توان تا حدودی از بروز بیماری آلزایمر جلوگیری کرد.

همچنین امگا3 موجود در آن به سلامت روحی و جسمی فرد کمک شایانی می کند. چربی های اشباع نشده جوز، قلب مصرف کننده را از خطر هایی نظیر سکته قلبی و گرفتگی عروق دور نگه می دارد.

سیستم ایمنی را تقویت و کارکرد سلول های عصبی را بهبود می بخشد. گردکان استخوان ها را مستحکم می کند و بیماری های التهابی مثل ورم مفاصل و اگزما را کاهش می دهد.

برای زنان باردار مصرف مغز گردو از اهمیت زیادی برخوردار است؛ البته باید دقت کنند که به آن آلرژی یا حساسیت نداشته باشند.

انواع گردو

جوز برای خریداران به دو دسته ی ایرانی و خارجی تقسیم می شود. گردو های خارجی از جمله چینی در بین ایرانیان خریداران بسیاری دارد. پوسته ی این میوه ها به اصطلاح کاغذی هستند و با فشار اندکی شکسته می شوند. اما باید بدانید که هیچگاه گردو های خارجی به خوشمزگی و پرچرب بودن نوع ایرانی نیستند.

گردو های ایرانی از نظر قیمت از نوع خارجی گران تر هستند اما خواص بیشماری دارند که نمی توان آن را نادیده گرفت.

راهنمای خرید گردو

جوز آمریکایی از سایر گردو های وارداتی دیگر چرب تر است اما کیفیت آن با نمونه ی ایرانی برابری نمی کند.

مغز اسرائیلی روغن فراوانی دارد و جزو پوست کاغذی ها محسوب می شود.

جوز چینی قیمت پایین تری دارد و سفید بودن از خصوصیات بارز آن به حساب می آید؛ اما اغلب این میوه ها قدیمی و کهنه اند به همین دلیل در آنها سمی ضعیف وجود دارد.

گردو ایرانی چرب و لذیذ است و وزن سنگین تری دارند و شکل های متفاوتی دارند و یک دست نیستند.

دسته بندی