فندق 

نمایش 1 - 8 از 8 محصول
نمایش 1 - 8 از 8 محصول

قیمت و خرید فندق

ترکیه از بزرگترین تولید کنندگان فندق به حساب می آید و حدود 75 درصد از تولیدات جهانی این میوه را بر عهده دارد. انواع ویتامین ها از جمله ویتامین ای و گروه ب در این میوه خوش طعم پیدا می شود.

درخت فندق که تقریبا تا 2 متر رشد می کند برگ های پهن و سوزنی دارد. در ابتدا میوه با پوششی سبز می رسد و پس از مدتی پوسته خشک شده و می افتد. مغز این میوه قابل خوردن است و باید پوشش سفت آن را شکسته و به محتویات داخل آن رسید. شواهد نشان می دهد که فندق برای اولین بار در جزیره ای در اسکاتلند دیده شد.

تولید، صادرات و مصرف فندق

ترکیه از بزرگترین تولید کنندگان فندق به حساب می آید و حدود 75 درصد از تولیدات جهانی این میوه را بر عهده دارد. رحیم آباد گیلان به عنوان پایتخت فندق در کشور ما شناخته می شود.

این میوه خوراکی نیز مانند سایر خشکبار از داخل به سایر کشور ها نظیر اسپانیا، بحرین، فرانسه و یونان صادر می شود. بهترین فندق جهان را کشور ما تولید می کند و بعد از پسته و بادام بیشترین محصول صادراتی از ایران است.

مغز فندق بیش از 60 درصد روغن در خود دارد که در صنایعی چون عطر سازی و نقاشی از آن بهره می برند. رایحه ی این میوه بسیار دلپذیر و مطلوب است و خیلی از مشتریان را به سمت خود جذب می کند.

از فندق روغنی به دست می آید که در پخت و پز و آشپزی کاربرد دارد. همچنین در صنعت شیرینی پزی از آن برای تهیه پرالین، شکلات، شکلات ترافل و نوتلا استفاده می کنند.

تنوع گونه فندق

فندق گونه های بسیاری دارد؛ تفاوت آن ها در زمان محصول دهی، مقاومت آن به شرایط و کیفیت محصول است. اسم برخی از گونه های فندق شامل داویانا، نگرت، کاسفورد، بارسلونا، باتلر، ترکیه ای و... است. نهال ها با توجه به دیرگل یا زودگل بودن می توانند متفاوت باشند.

مواد مغذی

انواع ویتامین ها از جمله ویتامین ای و گروه ب در این میوه خوش طعم پیدا می شود. مقدار بالای پروتئین و اسید اولئیک سودمند آن را نیز نباید نادیده گرفت.

خواص فندق

با توجه به مواد معدنی و مغذی که در بالا ذکر شد خواص بسیار زیادی را می توان در مغز این میوه خوش طعم جست و جو کرد. در اینجا به تعدادی از خواص آن می پردازیم:

با مصرف فندق فشار خون و کلسترول خون کاهش پیدا می کند و به سلامت قلب کمک قابل توجهی می شود.

مغز خوش طعم آن می تواند در جذب آهن و خون سازی تاثیر گذار باشد. همچنین باعث حفظ صحت سلول های عصبی و کارکرد درست مغز می شود.

با کمک ویتامین ای از ماهیچه های قلب محافظت می کند و در پیشگیری بسیاری از سرطان ها موثر است. برای رشد استخوان ها و محکم شدن مینای دندان مصرف این خشکبار را فراموش نکنید.

تشخیص کیفیت فندق

مرغوبیت این میوه با بو و طعم آن تشخیص داده می شود. آجیل مرغوب نباید بوی نا و ماندگی دهد و مزه آن نیز باید خوش طعم و تازه باشد.

اگر آجیل تلخ بود از خریدن آن اجتناب کنید. بهتر است بین آجیل بو داده و شور و خام، نوع خام آن را تهیه کنید و از خوردنش لذت ببرید.

دسته بندی