درباره خواص زرشک دم کرده بیشتر بدانید

دمنوش زرشک با ظرف زرشک

از خواص زرشک چه می دانید؟ زرشک که یک خشکبار است، یکی از میوه های ترش مزه و بسیار کوچک می باشد که از آن اغلب به عنوان تزئین غذا  تهیه برخی از نوشیدنی ها استفاده می شود. این میوه ترش مزه به رنگ قرمز و یا نارنجی بوده و میوه ای درختچه ای می باشد. در اینجا قصد داریم به بیان خواص زرشک دم کرده بپردازیم و همچنین نحوه تهیه آن، ارزش غذایی زرشک و …. را بیان خواهیم کرد.

زرشک و ارزش غذایی آن

همان طور که گفته شد، زرشک میوه ای ترش مزه می باشد. این میوه ارزش غذایی بالایی دارد. به عبارت دیگر ۱۰۰ گرم از زرشک دارای ۳۱۶ کیلو کالری، ۳.۵۰ گرم چربی، ۱۷ میلی گرم سدیم، ۶۳.۹۰ گرم کربوهیدرات، ۷.۴۰ گرم فیبر، ۳.۶۰ گرم ویتامین آ، ۳.۶۰ گرم پروتئین، ۲۴ میلی گرم ویتامین سی و …. می باشد که هر کدام در بدن نقش منحصر به فردی ایفا می کنند.

ظروف زرشک

آشنایی با خواص زرشک دم کرده

زرشک دم کرده خواص زیادی دارد که می توان به درمان بسیاری از بیماری ها مانند مشکلات کبدی، درمان کم خونی، درمان انواع سرطان ها، تقویت حافظه، درخشان شدن پوست، بهبود اضافه وزن و یا کمک به لاغر شدن و …. اشاره کرد. برخی از خواص زرشک دم کرده عبارتند از:

درمان انواع سرطان ها

از خواص زرشک دم کرده می توان به درمان انواع سرطان ها اشاره کرد. به عبارت دیگر زرشک منبع غنی از آنتی اکسیدان ها می باشد، در نتیجه مصرف این نوع ماده غذایی به درمان انواع سرطان ها کمک می کند. وجود ویتامین سی و بربرین به خاصیت ضد سرطانی زرشک کمک می کند.

درمان فشار خون و کنترل آن

از دیگر خواص زرشک دم کرده می توان به درمان فشار خون بالا اشاره  کرد. در حقیقت زرشک دم کرده باعث می شود تا خون به راحتی از رگ ها عبور کند. زرشک فشار خون را تنظیم می کند.

دمنوش زرشک با دانه های زرشک

درمان مشکلات قلبی عروقی

یکی دیگر از خواص زرشک می توان به درمان مشکلات قلبی عروقی اشاره کرد. در حقیقت در ساختار زرشک ترکیبی به نام بربرین وجود دارد که به تنظیم ضربان قلب کمک می کند و احتمال بروز سکته قلبی را کاهش می دهد. از این نوع دمنوش می توان برای بهبود عملکرد قلب و محافظت از قلب استفاده کرد.

تقویت حافظه و یا بهبود آن

از دیگر خواص زرشک، تقویت حافظه می باشد. این ماده غذایی از بروز آلزایمر جلوگیری می کند، در حقیقت علت بروز آلزایمر ترشح ماده ای به نام آمیلوئید پپتید می باشد که زرشک از ترشح چنین ماده ای جلوگیری می کند.

نحوه تهیه دمنوش زرشک در منزل

برای تهیه دمنوش زرشک تنها کافی است مقداری از زرشک را داخل ظرف بریزید و سپس به آن دو لیوان آب جوش اضافه کنید. می توانید ظرف را روی حرارت ملایم قرار دهید و اجازه دهید تا زرشک ها به خوبی نرم شوند و آب را مزه دار کنند. حال محتویات داخل ظرف را از صافی رد کنید و آن را با عسل و یا نبات میل کنید.

کلام آخر

در این مطلب در مورد خواص زرشک دم کرده صحبت کردیم و گفتیم که از خواص زرشک دم کرده می توان به درمان فشار خون بالا، درمان مشکلات قلبی عروقی، تقویت حافظه و …. اشاره کرد. این مطلب را به خاطر بسپارید و از زرشک دم کرده برای حفظ سلامتی خود استفاده کنید. آرزوی ما سلامتی شماست!

مقالات مرتبط