آیا خواص دمنوش بابونه را می دانید؟

قوری دمنوش بابونه به همراه دو فنجان

یکی از نوشیدنی های محبوب که فواید بسیار زیادی دارد دمنوش بابونه می ‌باشد. بابونه به عنوان یکی از گیاهان دارویی شناخته می ‌شود که مشکلات متنوع بدن را درمان می کند. برخی از افراد آن را به عنوان چای سیاه و یا چای سبز مصرف می نمایند. اگر شما می خواهید از این دمنوش  استفاده کنید باید به خوبی در مورد مزیت ها و خواص آن اطلاعات بیشتری داشته باشید. در ادامه خواص این دمنوش گیاهی را توضیح می دهیم تا شما با آگاهی بیشتری برای درمان بیماری های خود استفاده کنید.

معرفی مهمترین خواص دمنوش بابونه

برخی از اصلی ترین خواصی که دمنوش بابونه دارد و  شما باید به خوبی آنها را بشناسید عبارت است از :

 بهبود خواب

بابونه خواص بسیار زیادی دارد و یکی از مهمترین خواص این گیاه دارویی در این است که کیفیت خواب را افزایش می ‌دهد. آنتی اکسیدان های درون این دمنوش گیاهی به گیرنده‌ های مغز اتصال پیدا می کند و خواب آلودگی در افراد به وجود می آورد. به همین ترتیب اختلالات خواب و بی خوابی کاهش پیدا خواهد کرد.

 بسیاری از خانم هایی که بعد از زایمان این دمنوش را مورد استفاده قرار داده‌ اند نسبت به دیگران خواب آرام تری داشته اند؛ همچنین شما باید به خوبی بدانید که علائم افسردگی با مشکلات مربوط به بی خوابی در ارتباط می باشد. خانم ها بعد از مصرف این دمنوش نسبت به دیگران کمتر دچار علائم افسردگی می شوند.

افرادی که به مدت ۲۸ روز از این دمنوش استفاده می کنند نسبت به دیگران می توانند ۱۵ دقیقه زودتر بخوابند و زودتر بیدار شوند. این مورد یکی از اصلی ترین مزیت های دمنوش گیاهی مورد نظر می باشد. بسیاری از افراد اگر دچار بی خوابی شوند می توانند از این مزیت نوشیدنی استفاده کنند.

 بهبود عملکرد گوارش

هضم صحیح غذا و عملکرد بهینه سیستم گوارش بسیار مهم می باشد. با استفاده از این دمنوش گیاهی شما به بیماری های مربوط به دستگاه گوارش مبتلا نمی شوید و بهتر غذای میل شده تان هضم می گردد. عصاره بابونه از آنجایی که دارای خاصیت ضد التهابی می باشد می تواند از به وجود آمدن اسهال جلوگیری نماید.

بر اساس بررسی‌ هایی که روی این زمینه انجام شده به این نتیجه رسیده‌ اند که بابونه از زخم معده جلوگیری می‌ کند؛ و با استفاده از آن  اسید معده کمتر می ‌شود و باکتری ‌هایی که موجب به وجود آمدن زخم معده می گردد از بین می رود. برای اینکه شما از این نوشیدنی جهت درمان زخم معده و بیماری های گوارشی استفاده کنید باید روزانه دوبار از  آن را میل نمایید.

 از بین بردن سلول سرطانی

آنتی اکسیدان هایی که درون دمنوش بابونه وجود دارد از به وجود آمدن سلول های سرطانی جلوگیری می کند. پژوهشگران بر این باور هستند که سلول ‌های سرطانی با وجود آنتی اکسیدان های بابونه از بین می‌ روند. افرادی که به مدت ۶ هفته از این نوشیدنی استفاده کنند، نسبت به دیگران کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان هستند. امروزه از آنجایی که سلول‌ های سرطانی افزایش پیدا کرده است، شما باید از بهترین دمنوش های گیاهی برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده کنید.

یک فنجان دمنوش بابونه

 کاهش قند خون

یکی دیگر از خواص دمنوش بابونه این است که برای کاهش قند خون مزیت زیادی دارد. زمانی که سطح قند خون بدن شما افزایش پیدا می‌ کند باید بدانید که سلول های پانکراس دچار آسیب می ‌شود. خواص ضد التهابی که از این نوشیدنی دریافت می‌ کنید از آسیب های پانکراس جلوگیری می کند. پانکراس یکی از مهمترین هورمون های حذف قند خون در بدن می باشد.

به همین دلیل سلامتی سلول ها و هورمون پانکراس درون بدن اهمیت زیادی دارد؛ آن دسته از افرادی که به مدت ۸ هفته از این نوشیدنی استفاده کرده اند قند خون کمتری داشته اند. بسیاری از نتایج که مربوط به تاثیر دمنوش برای کنترل قند خون می‌باشد امیدوار کننده است.

 بهبودی سلامتی قلب

 شما باید به خوبی بدانید که دمنوش ‌بابونه سرشار از فلاون می باشد. علاوه بر اینها موجب کاهش کلسترول و فشارخون می گردد؛ به همین دلیل احتمال بیماری های قلبی را تا حد زیادی کاهش می دهد. پژوهشگران بر این باور هستند که میزان کلسترول کل بدن با هر یک از وعده های غذایی افزایش پیدا می ‌کند. با استفاده از دمنوش گیاهی بابونه کلسترول کاهش پیدا خواهد کرد. برای اطمینان پیدا کردن از تاثیر این نوشیدنی برای سلامت قلب تحقیقات زیادی انجام شده تا محققان به مزیت آن پی ببرند.

 کاهش دادن التهابات بدن

 بابونه یکی از گیاهانی می باشد که خاصیت ضد التهابی و ضد اسپاسم بسیار بالایی دارد. به همین دلیل برای درمان کردن اسپاسم و گرفتگی روده و معده مورد استفاده قرار می گیرد. در صورتی که شما این دمنوش گیاهی را به صورت منظم استفاده کنید می توانید تمامی التهابات به وجود آمده درون بدن خود را کاهش دهید. آن دسته از افرادی که دچار بیماری التهابی روده هستند می ‌توانند از این نوشیدنی به صورت روزانه استفاده نمایند.

تقویت کردن سیستم ایمنی بدن

 یکی دیگر از مزیت هایی که مربوط به این دمنوش گیاهی می باشد، تقویت کردن سیستم ایمنی بدن است. ترکیباتی که درون این نوشیدنی وجود دارد موجب تقویت کردن سیستم ایمنی بدن می شود. تمامی عفونت های درون بدن با استفاده از این نوشیدنی از بین خواهد رفت. ترکیبات دیگری در این چای وجود دارد که با استفاده از آن شما می توانید سرماخوردگی و مشکلات سینوس خود را درمان کنید. گرفتگی های مربوط به سینوس با استفاده از این چای گیاهی درمان می شود.

پیشگیری کردن از پوکی استخوان

پیشگیری کردن از پوکی استخوان یکی دیگر از ویژگی ‌ها و مزیت‌ های این دمنوش گیاهی می باشد. از آنجایی که ترکیبات مفید زیادی درون دمنوش ‌بابونه وجود دارد موجب می گردد که تراکم استخوان افزایش پیدا کند. بسیاری از افرادی که پوکی استخوان دارند می توانند به صورت روزانه از این نوشیدنی استفاده کنند تا از خواص آن بهره‌ مند شوند؛ همچنین شما برای پیشگیری کردن از پوکی استخوان بهتر است که این دمنوش را به صورت مرتب میل نمایید.

یک فنجان دمنوش بابونه به همراه قوری

 مزیت بابونه برای معده

 خواص و مزیت این دمنوش  برای معده بی نظیر می باشد. بر اساس تحقیقاتی که دانشمندان انجام داده‌اند با استفاده از این نوشیدنی می‌ توانید دستگاه گوارش خود را بهبود ببخشید و تمامی اختلالاتی که مربوط به گوارش می ‌باشد مانند بی اشتهایی، اسهال، سوء هاضمه، استفراغ، تهوع و غیره با استفاده از این دمنوش از بین می رود.

 سلامت دهان

 یکی دیگر از خواص دمنوش بابونه در این مورد است که تمامی عفونت های دهان را از بین می برد. برای جلوگیری کردن از پوسیدگی دندان و محافظت نمودن از لثه ها، شما می توانید به صورت روزانه از این چای گیاهی استفاده کنید. از آنجایی که این نوشیدنی خواص ضد التهابی دارد برای تسکین دندان درد نیز مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

 کاهش استرس

  از بهترین فواید دمنوش بابونه این است که استرس و اضطراب را از بین می برد. بعد از اینکه شما یک روز طولانی را پشت سر گذاشتید می توانید از این دمنوش برای آرامش روزانه خود استفاده نمایید. هورمون‌ های استرس و اضطراب با استفاده از این دمنوش از بین می ‌روند.

 کلام پایانی

در این مطلب سعی کردیم شمارا با خواص فراوانی که دمنوش بابونه دارد آشنا کنیم. امیدواریم این مطالب بدرد شما بخورد و بتوانید از این دمنوش گیاهی استفاده خوبی بکنید.

مقالات مرتبط