انجیر خشک 

نمایش 1 - 6 از 6 محصول
نمایش 1 - 6 از 6 محصول

قیمت و خرید انجیر خشک

درخت انجیر بومی کشور های خاورمیانه و آسیای غربی بوده است. انجیر خشک از محصولات صادراتی ایران محسوب می شود و در دو کیفیت A و AAبه کشور های خارجی صادر می شود و در مراسمی خاص مانند شب های یلدا به عنوان یک شب چره خوشمزه بر سر سفره ها نشسته است. انجیر خشک تازه نباید بوی ترشیدگی بدهد. این محصول جزء دسته خشکبار می باشد.

ثمره ی این درخت که خود انجیر می شود به عنوان یک میوه خوشمزه و پر خاصیت در ذهن آدم ها نقش بسته است. این میوه ی خوش خوار را می توان به انواع و اقسام گوناگون مصرف کرد. برای مثال انجیر به شکل تازه، آرد خورده، مارمالاد و مربا همچنین به شکل انجیر خشک خریداری می شود.

تولید و صادرات انجیر خشک

مقدار انجیر تولید شده در سه سال پیش رقمی قریب به 1.15 میلیون تن بوده است. جایگاه نخست تولید آن به دست کشور ترکیه است و پس از آن مصر و مراکش از تولیدکنندگان قدر انجیر محسوب می شوند.

ایرانیان اگرچه رتبه پنجم را در اختیار دارند اما خوب است بدانید انجیر منطقه استهبان استان فارس از مرغوب ترین و با کیفیت ترین نوع میوه جهان است. انجیر خشک از محصولات صادراتی ایران محسوب می شود و در دو کیفیت A و AAبه کشور های خارجی صادر می شود.

خواص انجیر خشک

انجیر نیز مانند سایر میوه ها یک منبع غنی از مواد معدنی و بر سلامت انسان بسیار تاثیر گذار است. انجیر به صورت خشک شده از سال های دور هم نشین ایرانیان بوده و در مراسمی خاص مانند شب های یلدا به عنوان یک شب چره خوشمزه بر سر سفره ها نشسته است.

انجیر پس از خشک شدن همچنان فیبر خود را حفظ می کند که به سیر بودن و رفع یبوست کمک می کند.

پتاسیم بالا و سدیم کم، این میوه را تبدیل به یک میان وعده مناسب برای افرادی کرده است که از فشار خون بالا رنج می برند.

خاصیت استخوان سازی و جلوگیری از پوکی استخوان به دلیل کلسیم بالا در انجیر نهفته است. اگر گلو درد امان شما را بریده است بهتر است انجیر مصرف کنید و معجزه اش را در نرم کردم سینه ببینید.

خانم هایی که در سن یائسگی هستند یا سطح استروژن آن ها بالاست که موجب افزایش وزن آنها می شود با خوردن انجیر خشک استروژن را دفع و آرامش را به خود باز گردانید.

آنتی اکسیدان های موجود در انجیر خشک برای پیشگیری از ابتلا به سرطان تاثیر گذار است.

از آنجایی که انجیر های خشک شده از نمونه ی تازه آن کالری بیشتری دارند باید در تعداد مصرف آن اعتدال را رعایت کرد. بیماران دیابت نوع 2 از مصرف بیش از حد انجیر خشک بپرهیزند؛ زیرا به سرعت سطح قند خون را افزایش می دهد.

انواع انجیر خشک

انجیر های خشک از لحاظ کیفیت در دسته بندی های متفاوتی قرار می گیرند.

انجیر پرک: این نوع انجیر از مرغوب ترین میوه های درخت محسوب می شود. رنگ آن سفید و زرد است و شیرینی مطلوبی دارد. به علت درشت بودن حالت باز شده و خندان دارد و داخل انجیر نمایان است.

انجیر ریز: انجیر ریز بهترین جایگزین قند و شیرینی جات است. طعم خوشمزه و کوچک بودن آن خریداران را به خود جذب می کند.

انجیر فوق پرک: از ممتاز ترین نوع انجیر است و تنها ده درصد از باغ انجیر داران را شامل می شود.

انجیر کرمانشاهی: از سوغات های خوشمزه استان کرمانشاه می توان به انجیر های درشت و با کیفیت آن اشاره کرد. روش خشک کردن این نوع انجیر با سایر موارد متفاوت است و بسیار طعم خوب و مورد پسندی دارد.

خرید انجیر خشک مرغوب

انجیر خشک تازه نباید بوی ترشیدگی بدهد؛ همچنین انجیر های خشک ممکن است آفت داشته باشند که این نشان دهنده خرابی و کهنگی آنهاست.

انجیر خشک بر اساس کیفیت و درشت بودن قیمت گذاری می شود و هرچه درشت تر و خندان تر باشد نرخ بالاتری هم دارد.

دسته بندی