زرشک 

نمایش 1 - 1 از 1 محصول
نمایش 1 - 1 از 1 محصول

قیمت و خرید زرشک

زرشک در حقیقت یک نوع میوه خشکبار است که در ابتدای فصل پاییز به بار می نشیند. گونه ای از زرشک که در ایران کاشت و برداشت می شود منحصر به فرد است.

مقدار گسترده ای از صادرات این محصول بر دوش این استان است. این زرشک در کوهستان به صورت خود رو روییده می شود. امروزه برای درمان مشکلات لثه و دندان از این میوه استفاده می کنند.

اگرچه درختچه آن بومی مناطق گرمسیری است اما ایران بزرگترین تولید کننده در کل جهان است و رتبه اول را از آن خود دارد. میوه ی این درخت بیضی شکل و کوچک اند، رنگ قرمزی دارند و ترش مزه هستند.

زرشک ایران

گونه ای از زرشک که در ایران کاشت و برداشت می شود منحصر به فرد است و با نمونه های دیگر تفاوت دارد. این نوع در شرایط سخت آب و هوایی نیز طاقت می آورد و محصول می آورد. خراسان جنوبی مشهور ترین تولید کننده این میوه خوش طعم در سرتاسر دنیا است و مقدار گسترده ای از صادرات این محصول بر دوش این استان است.

انواع زرشک

محصول درختچه زرشک عمدتا به سه دسته اصلی تقسیم می شوند که شامل: پفکی صادراتی، دانه اناری درجه یک و کوهی وحشی است.

پفکی صادراتی: این نوع زرشک پرچمدار نوع صادراتی است؛ برای خشک کردن آن نور آفتاب را مستقیم به آن نمی تابانند و جریان هوا در حفظ رنگ شفاف آن موثر است. این نوع بعضا برای خشک شدن به شش ماه زمان نیاز دارد تا رطوبت خودش را از دست بدهد و راهی بازار شود.

دانه اناری درجه یک: این نوع محصول دانه درشت است و هیچ گونه ناخالصی ندارد. این نمونه با نمونه پفکی تنها در نحوه خشک کردن متفاوت هستند. چون مدت زمان کمتری را برای خشک کردن آن به کار میبرند برای همین رنگ آن کمی کدر تر می شود و قرمزی پفکی صادراتی را نخواهد داشت.

کوهی وحشی: این زرشک در کوهستان به صورت خود رو روییده می شود و درختچه آن به علت داشتن تیغ های زیاد کسی را به سمت خود جلب نمی کرد تا آنکه خواص بی نظیرش بر مردم آشکار شد؛ پس از آن روستاییان شروع به جمع آوری و عرضه این محصول کردند. رنگ آن تقریبا سیاه است و بیشتر در آب گیری کاربرد دارد.

خواص درمانی زرشک

خاصیت درمانی آن بر هیچکس پوشیده نیست و تاریخ نشان می دهد که مصریان باستان برای درمان بیماری های فرعون از این خوراکی ترش مزه کمک می گرفتند.

امروزه برای درمان مشکلات لثه و دندان از این میوه استفاده می کنند. ویتامین ث به وفور در زرشک یافت می شود، به همین علت درمان سرماخوردگی را تسریع می کند و گلو درد را تسکین می دهد.

همچنین برای کاهش وزن و سطح قند خون از مصرف این میوه ی خوشمزه غافل نشوید. خاصیت آنتی باکتریال بودن او را به مدافعی در برابر انواع بیماری های قارچی تبدیل کرده است.

افرادی که با درد های سنگ کلیه دست و پنجه نرم می کنند از این میوه خوش خوراک و دلچسب برای درمان بیماری شان استفاده کنند.

خرید زرشک با کیفیت

کسانی که در فکر خرید زرشک هستند دقت کنند که محصول لهیدگی نداشته باشد. نوع مرغوب آن بی هسته است و در قسمت پوست هیچگونه چروکی ندارد. آفت زدگی نداشته و رسیده و آبدار باشد.

توجه داشته باشید که فروشندگان، آن را پیش از فروش آب پاشی نکرده باشند. گاهی برای براق شدن زرشک به آن بیش از حد معمول روغن خوراکی میزنند خریداران در هنگام خرید مراقب محصول این گونه افراد سودجو باشند.

دسته بندی